Wasko

Wasko jest spółką teleinformatyczną, zajmujemy się projektowaniem i wytwarzaniem oprogramowania oraz realizowaniem kompleksowych usług w zakresie wdrażania, utrzymania i eksploatacji systemów informatycznych.

W zeszłym roku niedługo po opublikowaniu świetnych wyników za 2015r. oraz otrzymaniu pozytywnych rekomendacji od wielu analityków, zgodnie z którymi spółka miała wybić się z długoterminowego trendu spadkowego trwającego od 2011r. w mediach zaczęło pojawiać się mnóstwo negatywnych informacji. Ówczesny wiceprezes został aresztowany w związku z podejrzeniem o uczestniczenie w domniemanych przestępstwach finansowych sprzed kilku lat w zupełnie innej firmie. Następnie spółka po wygraniu przetargu związanego z wybudowaniem sieci światłowodowej na terenie sejmu dowiedziała się, że zostało jej cofnięte świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego. Pojawiły się bezpodstawne pozwy odnośnie niewywiązania się z umowy jak ten od GITD na kwotę 51.7mln wynikających z niewłaściwego używania urządzeń- mechaniczne uszkodzenie kilku elementów, których łączna wartość nie przekraczała 1tyś pln. Nagromadzenie wielu negatywnych informacji pozwoliło na szybkie zbicie kursu poniżej 1pln. Pod koniec zeszłego roku większość problemów zostało wyjaśnionych, spółka pozyskała nowe kontrakty i wszyscy zaczęli być szczęśliwi. Jednak co z zaniżoną wartością spółki?

Na wykresie widać uformowanie się formacji podwójnego dna. Po opuszczeniu jej górą minimalny zasięg wzrostów powinien być równy wysokości formacji, tj. 1.55, na drodze do tego poziomu stała niedomknięta luka spadkowa. Na wolumenie w trakcie wzrostów widać pojawienie się ogromnych obrotów, które pozwoliły domknąć nie jedną, ale dwie spadkowe luki i zatrzymać się na poziomie 1,79. W tym miejscu nastąpiła korekta – 23,6% ostatniego wzrostu. Wszystkie opisane wyżej ruchy równocześnie były potwierdzone wskaźnikami RSI oraz MACD. Na pierwszym z nich możemy wyznaczyć dolną linię trendu wzrostowego, oraz złamanie jej w czasie korekty. MACD również wygenerował sygnał kupna w momencie opuszczenia formacji podwójnego dna, a następnie sygnał sprzedaży chwilę po osiągnięciu lokalnego szczytu przez kurs akcji.

W tym momencie trudno przewidzieć, czy nastąpił już koniec korekty. Jeśli w przyszłym tygodniu wskaźnik MACD wygeneruje kolejny sygnał kupna, a RSI odbije w górę są duże szanse, że nastąpi kolejna faza wzrostów, która w teorii powinna być równa pierwszej i osiągnąć wartość ok. 2.35 (co odpowiada zeszłorocznemu szczytowi). Potwierdzeniem wzrostów będzie przecięcie się średnich kroczących (z 100 i 200 ostatnich okresów). Po drodze do wspomnianego wyżej poziomu kurs akcji będzie miał do pokonania pierwszą spadkową lukę oraz górną granicę długoterminowego trendu spadkowego. Myślę, że w tym momencie bezpieczniej jest założyć prognozowane wzrosty jako poziom 2.14. Z biegiem czasu- jeśli zacznie napływać więcej pozytywnych informacji będzie można zastanowić się czy są perspektywy na kolejne wzrosty.

Zapomniałem dodać, iż Wasko systematycznie wypłaca dywidendy, w zeszłym roku było to 7gr. Liczę, że w tym roku będzie to podobna stawka.

11 uwag do wpisu “Wasko

  1. […] Wasko– zastanawiałem się, czy wprowadzić 2 osobne zlecenia. Jedno po 1.67, a drugie po 1.57 w razie gdyby spółka miała zacząć poruszać się trendem bocznym. Pozwoliłoby to na uśrednienie kursu. Jednak co w przypadku jeśli kurs akcji nie spadnie i tylko pierwsza transakcja będzie mieć miejsce? Będę miał dylemat- dokupować w dół, czy zostać z pozycją o znikomym znaczeniu w porównaniu z pozostałymi zakupami. W rzeczywistości wiele razy spotykałem się z tym problemem- wiele razy dokonałem złej decyzji i czasem nadal ją powtarzam (emocje biorą górę). Zacznę zastanawiać się na wyjściem z inwestycji jeśli spadnie w okolice 1.56, zakończę inwestycję, jeśli spadnie do 1,51. […]

    Polubienie

  2. […] Wasko: 01.05.2017- Bardzo dobrze wyglądające zakończenie miesiąca. Chyba nareszcie przyszedł koniec długo trwającej konsolidacji. W najbliższych dwóch tygodniach wskaźniki MACD oraz RSI zostaną poddane próbie zmiany wskazań na kupuj. Najbliższe poziomy oporów 1.90, 2.15pln. 01.04.2017- Pozytywne sygnały wygenerowane przez średnie kroczące, w marcu pojawiły się kolejne spore transakcje. Aktualnie kurs konsoliduje się na poziomie 1.80pln. 04.03.2017- Słabe wyniki, informacja pod akumulacje, spadek trwał jeden dzień i kontynuujemy wzrosty. […]

    Polubienie

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s