Polimex

W zeszłym roku mieliśmy 11Bit Studios oraz JSW. Niektórzy kupili, inni stali z boku w oczekiwaniu na korektę. Większość z nich się nie doczekało, a teraz wspominają ile mogli zarobić. Wartość obydwu spółek wzrosła prawie dziesięciokrotnie. Czy w tym roku jednym z ich następców miał być Polimex? Jego wartość w ostatnich kilku miesiącach zdążyła już się potroić. Przypominam, że opisuję tutaj jedynie swoje wnioski, w takich sytuacjach często zdarza się nadinterpretacja.

Spółka znajduje się w trendzie wzrostowym od początku grudnia- jej minima sięgają poziomów 2,8pln. Po dzisiejszej sesji za jedną akcję należy zapłacić 8,79pln, a obroty z dnia na dzień rosną. Zacznijmy od początku. Podobnie jak w przypadku JSW, ktoś sobie wymyślił, że czas wspierać Polimex i stworzyć z niego Polską narodową spółkę budowlaną. Wcześniej firma miała spore problemy- głównie ze względu na brak kapitału, który uniemożliwiał udział w przetargach. Pierwsza biała świeczka jest zbliżona w osi czasu z podaniem informacji o planowanej emisji, skierowanej dla polskich spółek energetycznych- tak samo jak w przypadku górniczego giganta oczywiste było, kto powinien zapłacić. Tym razem spółki otrzymały spory bonus, emisja była planowana na 1pln- łącznie 300mln akcji. Warto pamiętać, że wartość budowlanej spółki nie przekraczała 700mln. Po informacji oraz wzroście cen akcji zaczęły się negocjacje, ostatecznie strony uzgodniły 150mln akcji po 2pln- kolejna duża biała świeczka. Nie pamiętam co się stało kilka dni później, ale kurs akcji w ciągu dnia zmieniał się o ok. 30%. Od tego czasu znajdujemy się w silnym krótkoterminowym trendzie wzrostowym. W chwili obecnej spółka ma najdłuższą serię dziennych sesji wzrostowych z rzędu od czasu scalenia akcji.

Zastanówmy się co może się stać w najbliższych dniach. Czy warto kupować akcje PXM? Może lepiej sprzedać? Wzrostowy trend mający swój początek w grudniu z górnej strony opiera się na 3 knotach, wszystkie osiągnięte przy dużych obrotach. Wsparcia z dołu są słabsze, spółka nie lubiła tracić zbyt dużo na wartości w tym czasie. Zwykle korekta rozpoczynała się białą świecą z długim knotem lub czarną świecą górującą nad poprzednią. Po zakończeniu dzisiejszej sesji wiemy, że nie mamy styczności z kolejnym tego typu przypadkiem, a znajdujemy się bardzo blisko górnej linii trendu. Czyżbyś zostali jutro zaskoczeni otwarciem z luką a następnie spadkiem cen akcji? Trudno przewidzieć jednak jest to prawdopodobny scenariusz. Jeśli rozważamy możliwość korekty, to zastanówmy się również nad potencjalnym zasięgiem spadków.Myślę, że tym razem nie skończy się na kilku %, celowałbym w okolice 7,40 – 7,05.

Rozważmy bardziej pozytywny scenariusz, kurs wybija się z średnioterminowego trendu wzrostowego i zaczyna poruszać się w kanale jeszcze bardziej zbliżonym do pionu niż aktualny. W tym przypadku powinno wystarczyć jeszcze miejsca na 3, może 5 dodatkowych sesji wzrostowych, zależnie od zmian. Oczywiście im gwałtowniejszy wzrost tym większa szansa na spadek, który będzie jeszcze bardziej bolesny- osobiście mam nadzieję, że nikt z dużym portfelem nie ustawia zbyt blisko SL.

2 uwagi do wpisu “Polimex

  1. […] Polimex: 01.05.2017- Konsolidacja w okolicach 8pln, sporo ubranych osób ze znaczącą stratą mocno ogranicza wzrosty… Wskaźniki neutralnie. 01.04.2017- powrót do kanału wzrostowego, spadek poniżej 8pln będzie ostatecznym sygnałem sprzedaży jeśli jeszcze ktoś tego nie zrobił, w tym wypadku dalsza korekta może sięgnąć 5.75pln- 78.6% spore szanse na ugranie czegoś spekulacyjnie. Jeśli kurs odbije w najbliższym czasie wzrosty potwierdzi przełamanie 8.80pln. […]

    Polubienie

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s