Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

PGNIG- wydaje mi się, że w przypadku obserwowania różnych spółek w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się pełną nazwą oraz branżą jaką się zajmują. Czasem pomaga to w zrozumieniu profilu inwestycyjnego spółki. Niektórzy mylnie zaliczają tą spółkę to szeroko pojętej energetyki, przecież w wig20 jest tylko energetyka, górnictwo i PZU… Spółka ta zajmuje się się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego oraz ropy. Prowadzona przez nich działalność jest bardzo zbliżona do tego czym zajmuje się ostatnio wyróżniający się sporymi wzrostami cen akcji Lotos.

Przeglądałem dziś rano wykresy spółek z wig20 w poszukiwaniu czegoś nadającego się na kilkudniową spekulację. Pomimo odbicia cen ropy w ostatnim roku cena akcji tej spółki nie zmieniła się znacznie. W porównaniu do wspomnianego wcześniej Lotosa można powiedzieć, że wartość PGNIG zmieniła się niezauważalnie – +28% w porównaniu d0 +88% w ciągu ostatniego roku. Oczywiście można powiedzieć, że ta statystyka jest manipulacją, ponieważ w ostatnich trzech latach na akcjach obydwu spółek można było zarobić tyle samo- okolicę 60%. Patrząc na wskaźniki można dojść do wniosku, że spółka Lotos jest nadal dużo tańsza niż PGING. Jednak wydaje mi się, że w najbliższym czasie duzi gracze mogą zacząć realizować ostatnie gwałtowne zyski na pierwszej z wspomnianych spółek i przenieść kapitał właśnie tutaj. Dodam, iż wydaje mi się, że pozytywnie na kurs akcji tej spółki zrobiłoby scalenie akcji 10:1. Z własnych doświadczeń wiem, iż do spółek, których akcje kosztują więcej niż 30pln mali inwestorzy podchodzą z większą rozwagą i dystansem. Większość w takich spółkach szuka długoterminowych inwestycji, co pozytywnie wpływa na zmiany cen akcji.

Jak widać z wykresu od dobrych kilku lat spółka znajduje się w trendzie wzrostowym. Nie są to jakieś drastyczne wzrosty, ale przynajmniej mamy pewność że dolna linia tego trendu jest solidnym wsparciem. Kurs nigdy nie spadł poniżej niej. Dodatkowo widzimy, że kilkukrotnie udało się pokonać górne ograniczenie tego kanału, co pozytywnie wpłynęło na późniejsze krótkoterminowe zachowanie się kursu. Aktualnie znajdujemy się w podobnej sytuacji. Górna linia ograniczająca kanał wzrostowy została wczoraj pokonana. Sygnał kupna jest o tyle silniejszy, iż pozytywne wskazanie zostało podtrzymane przez wskaźnik MACD, dodatkowo jak widać wskaźnik RSI ma jeszcze trochę przestrzeni pozwalającej na wzrosty. Myślę, iż rynek może to spróbować wykorzystać. W najbliższym czasie dojdzie do przecięcia się średnich kroczących 45 oraz 100 (oczywiście jest to wykres tygodniowy, w przypadku wykresu miesięcznego średnie kroczące 15 oraz 45 niedawno podtrzymały sygnał kupna). Jeśli aktualne zwyżki kursu nie okażą się pułapką to w najbliższym czasie kurs akcji powinien testować historyczne szczyty- 6,95pln, a następnie kolejne ograniczenie na 7.25pln. Jeśli poziom ten zostanie pokonany to spodziewałbym się dalszych wzrostów do poziomu 8.50pln(oczywiście w okresie około roku), jest to wysokość kanału z którego kurs aktualnie próbuje uciec. Oczywiście przedstawiony scenariusz jest bardzo optymistyczny jednak wydaje mi się, iż pozycja ta jest warta uwagi- nie ryzykujemy zbyt dużo, wystarczy ustawić zlecenie SL w okolicy 6.35-6.40pln.

Jedna uwaga do wpisu “Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s