Prywatne obserwacje 30.04.2017.

W związku z pewną niedawną rozmową postanowiłem co jakiś czas dawać upust swoim przemyśleniom odnośnie obserwowanych przeze mnie spółek. Codziennie przeglądam ponad 50 wykresów spółek, których wykresy wydają mi się interesujące. W zeszłym tygodniu na wyróżnienie zasłużyły głównie indeksy dużych i średnich spółek.

Obydwa w ciągu ostatnich pięciu dni jedynie piątek skończyły pod kreską. Dużo gorzej wyglądała sytuacja małych spółek znajdujących się w indeksie wig80 oraz pozostałych. Gwałtowny wzrost wartości dużych spółek pokazuje jak bardzo niedowartościowana jest aktualnie nasza giełda. W związku z tym dodam, iż nie polecałbym w najbliższym czasie grać na spadki. Wstrzymanie się od inwestycji to również decyzja, której podejmowania trzeba się nauczyć.

Osobiście nie udało mi się wykorzystać w pełni potencjału wzrostów z zeszłego tygodnia. Tak na prawdę dopiero w ciągu ostatnich kilku dni pierwszy raz na poważnie zainteresowałem się inwestycjami w duże spółki. Wcześniej próbowałem tam spekulacji jednak brakowało mi stanowczości i przekonania do podjętych decyzji, co nie odbiło się najlepiej na moim portfelu. Tym razem było odwrotnie z czego jestem bardzo zadowolony.

Na weekend majowy pozamykałem wszystkie swoje pozycje z wig20. Przekonało mnie do tego kilka czynników. Po pierwsze same w sobie wykresy poszczególnych spółek, aktualnie pod linią oporu znajduje się sporo spółek z tego indeksu PZU-opór na 43.40 dwukrotnie nie został pokonany, KGHM- nadal trend spadkowy, a inne walczą o utrzymanie pozycji po wzrostach na kolejne maksima – LOTOS broni wsparcia w postaci ostatniego szczytu przy 59pln, PKNORLEN – liczę, iż uda mu się utrzymać powyżej 114pln. Oczywiście jeśli ktoś interesuje się spółkami, które w ostatnim czasie nie doświadczyły gwałtownych wzrostów, to nie powinien martwić się o ich dalsze losy (np.opisywany tutaj wcześniej PGNiG). Wydają się one nadal solidnymi pozycjami. Niestety nie obserwuję wszystkich dwudziestu spółek, ponieważ nie mam na to czasu.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na moją piątkową decyzję było widoczne przez czwartek i piątek wyhamowywanie rynku. Pojawiła się niepewność, odnośnie sytuacji po weekendzie i mali gracze zaczęli realizować zyski, sytuacja ta była bardzo odczuwalna na PZU przed rozpoczęciem sesji, kiedy TKO wskazywało -6% na otwarciu. Kolejnymi trudnymi do przewidzenia spółkami są Tauron, Cyfrplsat, Eurocash, Energa, Peko, Pge. Dziwi mnie trochę słabość spółek energetycznych i jednocześnie liczyłbym na ich odbicie w najbliższym czasie- gdzieś musi zostać przeniesiony kapitał wyciągnięty z zamkniętych pozycji pod koniec tygodnia.
Następnym czynnikiem jest analiza techniczna zabrakło 1pkt, aby w piątek wig20 osiągną 2400pkt. Nie udało się wzrosnąć o 16pkt w ciągu 2 dni, bo również pokazuje chwilową słabość tego indeksu. We wtorek wycena uciekła górą z średnioterminowego trendu, wydaje mi się, iż przed dalszymi wzrostami musimy cofnąć się do jego górnego ograniczenia tj. 2350pln. W dłużej perspektywie powinniśmy zmierzać w stronę 2550pkt. W środę wycena indeksu wig pokonała górne ograniczenie trendu wzrostowego trwającego od 2010r., a tydzień zakończyła poniżej górnego ograniczenia średnioterminowego trendu wzrostowego. W tym przypadku również wydaje mi się, iż rynek chce cofnąć się do pokonanego oporu, aby nabrać sił na dalsze wzrosty – 64540pkt.

Ciekawa wydaje się sytuacja wigu40, tutaj również zabrakło rozpędu, aby uciec górą ze średnioterminowego trendu. Jednak w tym przypadku trend ten był spadkowy i wydaje mi się, że w przyszłym tygodniu opór ten nie powinien stanowić większych problemów. Wyjście górą z tego trendu będzie oznaczało możliwość ponad 30% wzrostów w trakcie kolejnego średnioterminowego trendu. Wskaźniki MACD oraz RSI są w tym przypadku zgodne i wskazują na kupno. Nie śledzę zbyt dużo spółek z tego indeksu, polecić mogę GTC- po zakończeniu korekty, Budimex- kieruje się w stronę 310, Kruk- jeśli nie spadnie poniżej 280 w najbliższych sesjach, Kernel- 20kwietnia zakończył korektę na wsparciu Fibo 23.6% biorąc pod uwagę wzrost mający początek pod koniec 2014r.

Interesująco wygląda również sytuacja na wig80. Kanał wzrostowy w którym znajduje się jego wartość od połowy 2016r. jest bardzo szeroki i można go podzielić na dwie wyraźne części. Aktualnie znajdujemy się powyżej linii podziału, a w najbliższym czasie dojdzie do próby zmiany wskazań MACD oraz RSI ze sprzedaży na kupno.  Odbicie do góry powinno skutkować 10% zwyżkami tego indeksu w najbliższym czasie. Wśród obserwowanych przez mnie spółkach pod kątem przyszłych inwestycji najlepiej wyglądają właśnie małe spółki, zachęciłbym do oglądnięcia takich pozycji jak: Polnord – możliwa zmiana kierunku trendu, Torpol- możliwa kolejna próba podejścia pod historyczne szczyty, Colian- próba wyjścia górą ze sporego trójkąta, Milkiland- możliwa zmiana trendu średnioterminowego, Sare- pokonania górnego ograniczenia trendu spadkowego przy 23.5, jeśli kurs nie spadnie poniżej 23pln to możliwa kolejna fala wzrostów do 30pln, Cormay – w piątek kurs zatrzymał się na górnym ograniczeniu dwuletniego kanału wzrostowego, możliwa kolejna próba pokonania 3.46, Mercator, Wielton – próba wyjścia górą z kanału wzrostowego mającego początek w 2015r., Elemental.

Trochę tym wpisem pozbawiłem się elementu zaciekawienia najbliższymi analizami spółek, na ciekawe typy już zwróciłem uwagę, ale może akurat ktoś będzie zainteresowany dłuższym opisem ich sytuacji.

Dodaję wykresy opisywanych indeksów.

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s