Szukam nowej inwestycji

Już wiem, że w najbliższy weekend w portfelu będzie miejsce na zakup jednej spółki. Niestety wyczerpałem większość swoich ostatnich propozycji, tak więc czas rozejrzeć się za czymś nowym. Pomyślałem, że opiszę proces, w trakcie którego szukam nowych potencjalnych inwestycji. Nie wybiorę tutaj jednej pozycji na którą zacznę polować w najbliższym czasie, ponieważ żadna z nich nie jest jeszcze wystarczająco zachęcająca. Jednak w obserwowanych przeze mnie spółkach dziś pojawiło się sporo nowości.

Standardowo zaczynam od przeglądania wykresów spółek, które znajdują się w obserwowanych od jakiegoś czasu. Niestety sporo spółek uciekło z kursem w górę lub znajduje się aktualnie w trakcie korekty. Pierwsze raczej odpadają, ponieważ nie lubię kupować spółek które w ostatnim czasie dość znacznie zwiększyły swoją wartość. Jako przykład mogę posłużyć się Krukiem, który w tym tygodniu wypadł z portfela i mógłbym go odkupić jednak nie będę w tak krótkim czasie wracać do zamkniętej pozycji. Tak więc najbardziej skłaniam się w stronę spółki, która znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym i niedawno zakończyła korektę, lub codziennie systematycznie zwiększa swoją wartość o 0-3%.

Tak więc moją uwagę przyciągnęło zaledwie kilka pozycji, podaję je razem z poziomami, których przekroczenie powinno wskazywać na co najmniej 10% wzrosty:
Wasko – 1.79
Cormay – 3,60
Tauron – 3,55
Ciech – 77,2
Getin – 1,40
Energa – 10.57
Kernel – 72.10

Największe nadzieje pokładałbym w Cormay oraz Kernel jeśli chodzi o tą grupę. W stosunku do całkowitej liczby spółek, które obserwuję jest to bardzo mała pula. Głównie dla tego, że od kilku miesięcy nie dodawałem nowych pozycji, a liczyłem na wzrosty starych (co jak na razie się sprawdzało).
Kolejny krok zaczynam od znalezienie najciekawszych fundamentalnie spółek. Wykorzystuję do tego skaner ze strony biznesradar.pl. Parametry, które mnie najbardziej interesują do C/WK, C/Z oraz płynność- obrót z ostatnich 20 sesji. Wybrane przeze mnie ustawienia, oraz lista wygenerowanych spółek i szybki sposób na oglądnięcie wykresu z zeszłorocznych notowań każdej z nich.

Przy liście spółek spełniających moje kryteria na żółto zaznaczyłem te obserwowane już wcześniej, na czerwono pozycje, które według mnie nie są warte uwagi, a na zielono najciekawsze nowe pozycje.
W ten sposób zwiększyłem listę spółek, których zakupem mogę być zainteresowany w przyszłości. Oczywiście daleko mi do stwierdzenia, iż wszystkie zaznaczone na zielono pozycję warto teraz kupić. Nie jestem nawet pewien, czy którakolwiek z nich nadaje się do zakupu jednak z pewności zweryfikuję to w najbliższym czasie- przejrzę komunikaty odnoście tych spółek oraz ich analizy finansowe. Pomimo, że o tym zwykle nie piszę, to dość często jednak przed poleceniem jakiejś spółki zdarza mi się zerknąć, czy przynosi zyski i jak one się zmieniały w ostatnich latach.

Dodam, iż najbardziej podobają mi się wykresy Ambry, PGE, Eurotel.

2 uwagi do wpisu “Szukam nowej inwestycji

 1. Cześć,
  rekomendacje:
  Ciech- z kupuj do trzymaj z 91,8 do 81,5(DM BOŚ) 24.kwiecień 2017
  Tauron- z trzymaj do sprzedaj cena docelowa 2,50 (DM BOŚ) z 26 stycznia 2017

  Pozostałe rekomendacje dla innych spółek są z roku 2016 lub lat wcześniejszych.
  Pisałeś, ze lubisz działać wbrew rekomendacjom, więc starałem się je poszukać; niestety są tylko te dwie z roku 2017.
  Na marginesie szybko sprzedałeś ASSECOPOL. Dlaczego?
  Ciekaw jestem co wybierzesz, ja w tym tygodniu wybrałem już Energę.
  Romek

  Polubienie

  • W przypadku AssecoPol nie chciałem dostać dywidendy, szkoda z rocznym wyprzedzeniem płacić podatek od zysków zamiast je reinwestować.
   Szczerze mówiąc zastanawiałem się, czy nie zamknąć dziś Polnorda i Coliana, które w ostatnim czasie pozwoliły bardzo przyjemnie zarobić, w ciągu dnia nic nie przekonywało mnie wystarczająco, aby otworzyć pozycję.
   Bartek

   Polubienie

Zostaw komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s